Нюйоркската филхармония уволнява главния обоист Лян Ван и асоциирания главен тромпетист Матю Мъки, след като профсъюзът им реши да не оспорва решението, което последва подновени обвинения в сексуално престъпление и злоупотреба с власт, предаде Асошиейтед прес.
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция.
В него участват актьорите Александра Сърчаджиева, Ива Тодорова, Петър Антонов и Стефан Вълдобрев, а режисьор е Димитър Коцев – Шошо. Текстът е на Яна Борисова, сценографията на Елис Вели, музиката - на Милен Кукошаров.
„С гръб към залеза“ е спектакъл, който разказва две различни любовни истории, през погледа на всеки един от участниците в тях.
Действието ще ни срещне с четирима герои - професионален готвач със собствен ресторант и телевизионно шоу; неговата асистентка, по която той е силно увлечен; световно известен пианист; писателка, която издава книга бестселър. Благодарение на новата книга, съдбите на четиримата се преплитат. Те започват да общуват и споделят всичко, което всеки един от
Идрис Елба планира да създаде филмово студио на танзанийския остров Занзибар, предаде АФП.
Актьорът и рапър, който има корени от Сиера Леоне и Гана, вече е говорил за желанието си да подпомогне развитието на филмовата индустрия в Африка.
„Идрис Елба ще построи модерно студио, подобно на Холивуд, на Ноливуд, което се намира в Нигерия или на Боливуд, в Индия“, каза министърът на инвестициите на Занзибар Шариф Али Шариф. Властите там вече са предоставили на актьора 80 хектара земя на остров Унгуджа.
„Не знам как ще наричаме местната филмова индустрия - може да е „Заливуд“ (Zallywood) или „Завуд“ (Zawood)", каза той по време на Международния филмов фестивал в Занзибар.
Според местните медии студиото може да даде тласък на зараждащите се усилия на Танзания в областта на международното филмопроизводство. Проектът е обсъждан миналата година м
Поради големия интерес екипът на Художествената галерия в Казанлък организира втори пешеходен тур “По стъпките на Иван Милев”, съобщиха от културния институт. Обиколката ще бъде утре и ще започне от двора на Катедрален храм „Св. Йоан Предтеча“.
Припомняме, че на 22 септември десетки жители и гости на Казанлък се включиха в пешеходния тур „По следите на Иван Милев“, който премина през няколко важни за житейския и творчески път на казанлъшкия художник места. От галерията посочват, че посетителският интерес ги е провокирал не просто да повторят, а тъкмо напротив – да продължат пешеходната разходка като част от образователната платформа на институцията "Събота в галерията". Обиколката цели да повиши знанието си за художника и свързаните с него топоси в Казанлък.
Разказът този път ще започне от дворното пространство на Катедралния х
Кръстю Лафазанов е гост-актьор в най-новото заглавие в афиша на шуменския Драматично-кукления театър "Васил Друмев" - "Пълнолудие - отложен живот". Той е и режисьор на театралната продукция, съобщи директорът на театър Илия Виделинов.
В спектакъла участват актьорите от трупата на шуменския театър Александра Михайлова, Йоана Генчева и Валентин Методиев, както и две танцьорки от формацията Emotion, съобщиха на пресконференция на творческия екип.
Премиерата на "Пълнолудие - отложен живот" ще бъде на 8 ноември в Камерната зала на шуменския театър.
Сценарият е на Елена Начева, сценограф на спектакъла е Мария Колева, музиката е дело на Добромир Кисьов, Димитър Льолев (саксофон), Владислав Мичев (тромбон) Димитър Благоев (китара), Евгени Кирилов (бас китара), Мартин Григоров (барабани), Роже Кафалиев (вокал), Георги Крис Лафазанов (китара).
Кръстю Лафазанов съ
След големия успех на спектакъла „Медея“ по Еврипид на световноизвестното дуо Деклан Донелан и Ник Ормерод Народният театър обявява нови дати, на които публиката ще може да гледа постановката, съобщават от трупата.
„Спектакълът прави изключително впечатление не само с блестящата актьорска игра и новаторския подход на творческия екип, но и с преживяването за публиката, която през цялото време е сцената и на моменти се превръща в пряк участник в действието“, коментират от театъра.
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. В ролята на Медея е Радина Кърджилова, а заедно с нея в спектакъла участват актьорите Велислав Павлов, Валентин Ганев, Асен Данков, Явор Вълканов, Стелиан Радев, Вяра Табакова, Радена Вълканова, Жорета Ник
От филхармонията съобщиха, че е издадено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение на двамата, считано от 21 септември 2025 г.
Ван и Мъки бяха уволнени през септември 2018 г. след обвинения в лошо поведение, датиращи от 2010 г. Местният орган на Американската федерация на музикантите подаде жалба и двамата бяха възстановени на работа през април 2020 г. от арбитър. И двамата мъже отричат да са извършили каквото и да било нарушение.
След публикация през април, описваща подробно обвиненията, те бяха пуснати в платен отпуск, след което заведоха дело срещу оркестъра и профсъюза.
Изпълнителният съветник на филхармонията Дебора Борда каза, че по време на последното разследване 11 жени са повдигнали обвинения срещу Ван и три срещу Мъки.
По думите на Борда разследването е установило, че двамата мъже са били замесени в сексуално насилие и изнасилване, както и в злоупотреба с власт.
Носителят на „Грами“ Аугустин Хаделих открива новия сезон на Софийската филхармония. На 19 септември в зала „България“, заедно с цигуларя Готие Капюсон, той ще представи Концерта за цигулка и виолончело от Брамс. Диригент е маестро Найден Тодоров, съобщават от филхармонията.
Обреден танц из „Саламбо“ на Веселин Стоянов и Недовършената симфония от Шуберт допълват програмата на вечерта.
Аугустин Хаделих е известен със своята феноменална техника, проникновени и убедителни интерпретации и завладяващ тон. Изявява се многократно по най-големите световни концертни сцени. Свирил е с всички големи американски оркестри, както и с Берлинската филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Концертгебау, Лондонския филхармоничен оркестър, Симфоничния
Журналистът Даниел Ненчев работи по заснемането на първия си документален филм, озаглавен „155 километра въздух“.
Филмът изследва живота на българите у нас и по света, както и развитието на българската култура в световен мащаб в годините след падането на Берлинската стена през 1989 г.
Това сподели Ненчев по време на представянето на своята книга „Идеи без граници“ в Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас. Модератор на срещата бе бургаската поетеса Яна Вълчева.
Филмът е продължение на книгата, в която представя български артисти с оригинални и автентични идеи, и както Ненчев ги описва, „хора на изкуството с потенциал да променят света“. Кадрите в проекцията представят част от героите в „Идеи без граници“ и техните революционни за времето си проекти, които осъществяват по света. За тази цел, сподели Ненчев, е изпратена камера на всеки артист, с ко
Бизнесменът Хуан Антонио Перес Симон, който е голям почитател на изкуството, излага до средата на януари 70 произведения от колекцията си в Мадрид, като планира да създаде и музей, където да представя част от нея, съобщи АФП.
Ван Гог, Пикасо, Рубенс, Гоя, Моне, Реноар, Магрит или Ротко - колекцията на този дискретен осемдесетгодишен мъж, роден в Испания, но прекарал по-голямата част от живота си в Мексико, съдържа платна на велики имена в живописта.
Хуан Антонио Перес Симон притежава общо около 4000 творби (картини, скулптури, рисунки, ръкописи и декоративно изкуство) - колекция, която никога не е била излагана в специализиран музей, въпреки че някои творби вече са били давани назаем по целия свят.
"Имах късмета да успея да събера голям брой творби и чувствам, че съм длъжен да ги споделя с обществеността", каза Хуан Антонио Перес Симон пред АФП.
Изложба
Чрез колекция от над 5500 захарчета млада жена от Търговище съхранява отношението и любовта на близки и приятели към себе си. Александрина Ангелова е родена в Търговище, но от 15 години живее със семейството си в Пловдив. В родния град се ражда хобито й – да събира захарчета, а в града под тепетата и с годините бройката постепенно расте, благодарение на подкрепата на запознатите със заниманието й, казва тя .
Още от детските си години 34-годишната днес Александрина се запалва по събирането на захарчета. „Започнах случайно. Всички деца събираха салфетки и ароматизирани картинки - по онова време това беше модерно. Аз исках да си измисля нещо различно и на шега започнах със захарчета“, спомня си Александрина.
Младата жена разказва, че първоначално майка й е била най-активна в попълването на колекцията. „Спомням си, че си взимаше кафе от
В Художествена галерия „Николай Павлович“ в Свищов се състоя концерт „Картини от Пиацола“, който е част от програмата на традиционните празници „Свищовски лозници“, организирани от местната администрация.
Музикалният проект „Картини от Пиацола“ е дело на акордеониста Калоян Куманов и представя света на тангото с музиката на аржентинския композитор Астор Пиацола.
В концерта Калоян Куманов си партнира с пианистката Ралица Ботева – оперен и балетен пианист на Държавна опера – Пловдив, и цигуларката Виктория Каридова от Държавна опера – Пловдив.
Пиацола е имал много интересен живот – бурен, страстен и понякога тъжен, каза Калоян Куманов. Акордеонистът посочи, че Пиацола променя тангото, като внася много нови похвати и го обогатява, за което дори е имал заплахи за живота си.
Музикантите
Адвокатите на двамата музиканти казаха, че клиентите им не са направили нищо нередно, както и че за съжаление филхармонията е тръгнала по пътя на публично нанасяне на вреда на репутацията им, вместо на справедлив процес.